Girişimciliğe Nasıl Başlamalı?

Girişimciliğe Nasıl Başlamalı?

Ağustos 08, 2022

Girişimcilik son zamanlarda popular bir terim olmakla birlikte aslında "Kayserililerin zeki çocukları ticarete yönlendirdiği diğer çocukları okuttukları" gerçeğinin yeni bir ifadesidir girişimcilik.

Kayserili değilseniz girişimci olmayacağınız ile ilgili bir cümlemiz yok. :) 

Ama zeki ve akıl kavramlarını ele alabiliriz. Zeka doğuştan gelen bir durumdur diyebiliriz. Ancak akıl zekanın işlenmesidir. Belki kayserili zeki çocuklar olmayabiliriz; ama elimizdeki zekayı işleyerek akıllı işler yapabiliriz. Nasıl bilgisayar teknolojilerini ifade etmek için akıllı telefon veya yapay zeka diyorsak akıl da zekamızın işlenmesidir.

Gelelim akıl ile girişimciliğin uyumuna... Girişimcilik ekosisteminde bir çok insan pek çok girişimciliğinden bahsettiğini görmüşsünüzdür. Her bir girişim aslında zekanın işlenip akıllı hale gelmesi ile ortaya çıkartılan işi ifade eder. Pek çok kez başarısız girişimcilik yapmış kişilerin daha sonra doğru (akıllı) girişimler yaparak başarı gösterdiğine tanık oluruz.

Girişimcilik bu yönü ile tek seferlik yaptım oldu yada yapacağım olacak yönü ile değil; bir çok kez tekrar edilen veya zekanın pek çok kez işlenmesi ile akıllı işin ortaya çıkması sonucu olan bir eylemdir.

İlk çalıştığım firmanın yatırımcısının ana şirketi e-fatura ve e-defter dönüşüm işi yapıyordu. Ancak patronların bu işten önce pek çok e-dergi, e-kitap, e bilmem ne şeklinde farklı işler yapmak için çalışmalar yaptığı ve en son fatura dönüşüm işinde başarılı olduğunu gördüm.

Yine farklı kanallardan edindiğim bilgiler ile pek çok girişimcinin aslında pek çok kez işi deneyerek girişimciliğin doğasına uyumlu çalışmalarına devam ettiği ve bu çalışmalarında öğrenciği her işi bir sonraki işine akıllı bir şekilde aktardığını gördüm.

O zaman 'Girişimcilik Nasıl Başlamalı?' sorusuna dönecek olursak. Girişimciliğin tek kurşun misali yapayım olsun, veya yapacağım olacak gibi bir eylem sonuç ilişkisinden daha çok yap ve sonucunu gör şeklinde olduğunu; bu yüzden girişimci adaylarının korkusuzca inandıkları bir girişimi hayata geçirmek için beklememeleri gerektiğini ifade etmeliyim.

Eğer sizde bir girişimci adayıysanız; Girişim için "Nereden başlamalıyım?" diye soruyorsanız. Bu iş için bize gelmeli ve mobil girişiminizi başlatmalısınız.

#girişimcilik #girişim #mobil

Bunu paylaş :
Restoran ve Cafeler İçin

İşini Dijitale Taşı!

Ayda 50₺'den başlayan fiyatlarla.

İşletmeniz ile ilgili süreçlerinizi dijitalden yönetin.