Mobil Uygulama Yaptırmak İsteyenler İçin 5 Teknoloji

Mobil Uygulama Yaptırmak İsteyenler İçin 5 Teknoloji

Haziran 14, 2022

Son paylaşılan istatistiğe göre Türkiye'de mobil kullanıcı rakam ve oranları açıklandı : 

"Türkiye'de 51.4 milyon akıllı telefon kullanıcısı bulunuyor. Bu sayı, nüfusun yüzde 62.2'sine denk geliyor. Ülkemizde akıllı telefon kullanıcılarının 2022'de 53 milyon, 2025'te ise 55.9 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor." 

Böyle bir pazarın büyümesiyle birlikte mobil odaklı problemler ve çözüm fırsatları oluşmaktadır. Bu fırsatlarda girişimci ve yatırımcıları cezbetmektedir. 

Developer Kitchen olarak bizde bu yazımızda 5 mobil uygulama yazılım teknolojisine yer vermek istedik.

1. Swift Programlama Dili

2. Kotlin Programlama Dili

3. Ionic Framework

4. React Native Framework

5. Flutter Framework

Mobil uygulama yaptırmak isterseniz tercihe bağlı 2 seçeneğiniz var. Native veya Hibrit bir uygulama yazılım teknolojisi seçmelisiniz. Artıları olduğu kadar eksileri de düşünerek karar vermelisiniz. 

Native bir uygulama yaptırmak istiyorsanız, iOS uygulama için swift programlama dili ve android için kotlin programlama dili seçmelisiniz. İki programlama dili için 2 yazılımcı veya 2 dili bilen bir programcı ile çalışmalısınız. 2 yazılımcı ile çalışırsanız size 2 kişinin fiyat teklifini almış olacaksınız. iOS yazılımcısı android yazılımcısınından daha fazla para isteyeceğini ve aynı şekilde ikisini bilen bir yazılımcı ile çalışırsanız da size x2 kat yazılım geliştirme süresi harcayacaktır. 2 kişinin 1 birim zamanda yaptığını; 1 kişi 2 birim zamanda yapacaktır.

Hibrit bir uygulama tercih ederseniz eğer 1 yazılımcı ile çalışmaktasınız zaman olarak 2 birim değil 1 birim zaman birimde bitecektir. Hibrit bir uygulama geliştirme maliyeti ve zamanı native geliştirmeden daha uygun ve kısa sürede olacaktır.

Hibrit uygulama tarafının zaman ve maliyet kazanımı olduğu gibi; native uygulamadan bazı negative durumları vardır. Bunları ele almak adına;

Ionic geliştirme için html bir çıktı vermektedir. Performans olarak çok yavaş ve bazı sorunları olduğu gerçeği var. Son zamanlarda geliştirici topluluğunun katkıları ile iyi bir noktaya geldiği söylenebilir ama diğer hibrit çözümlerin yanında geliştirilmesi gereken noktaları mevcuttur.

React Native, Facebook tarafından ortaya çıkartılan bir frameworktür. Instagramın react native ile yazıldığı söylenmektedir. Ancak instagramında çok fazla şarj yediği kullanıcıları tarafından söylenmektedir. 

Flutter, Google tarafından Dart programlama dilinin desteklenmesi ile ortaya çıkan bir framework, ui geliştirme motoru widget mantığındaki arayüz katmanlarını hızlı bir şekilde ekrana çizmekte ve kullanıcıya hızlı bir arayüz akışı sağlamaktadır.

Flutter'ın performans ve arayüz olarak çok daha iyi olduğunu ve iOS/android iki platform için çok iyi aynı çıktıyı ve çok yakın çalışma mantığına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye'de popülaritesi artmaya başlayan flutter pek çok yazılım geliştiricisi tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Pek çok yazılım şirketinin de flutter ile mobil yazılım geliştirmeye başladığını söylemeden edemeyeceğiz.

Eğer sizde mobil uygulama geliştirme yaptırmak istiyorsanız, Developer Kitchen ile DevkiApp'i kullanabilir flutter yazılım teknolojisini uygun ve hızlı bir şekilde kullanıma başlayabilirsiniz.

#mobiluygulama #ios #android

Bunu paylaş :
Restoran ve Cafeler İçin

İşini Dijitale Taşı!

Ayda 50₺'den başlayan fiyatlarla.

İşletmeniz ile ilgili süreçlerinizi dijitalden yönetin.